Vyrobte si s dětmi ptačí budku
Co bychom měli vědět
Ptačí budky známe špalkové a deskové. Protože naším cílem je využít odpad z dílny, bude naše budka desková. Dřevěné desky by měly mít tloušťku 2 cm. Nejvhodnější dřevo je měkké, smrkové. Desky by zevnitř neměly být hoblované, neboť po hladkých stěnách mláďata neumí vylézt k otvoru. Budku ošetřujeme voskem nebo olejem. Pokud chceme její životnost prodloužit, můžeme okolí vletového otvoru a přední stěnu oplechovat, a to hlavně tehdy, pokud je v okolí hodně datlů.
1. Nařežeme si stěny budoucí budky.
My jsme použili odpad z biodesky a dřevěného fasádního obkladu, který již byl impregnovaný a ošetřen voskem. Budka má rozměry 14 x 14 x 22 cm.
2. Seříznutí bočních stěn
Boční stěny seřízneme pod úhlem, aby měla střecha spád.
3. Spojení jednotlivých částí
Při výrobě je velmi důležité, aby byly hřebíky zatlučené zešikma, díky tomu budka déle vydrží.
4. Vytvoříme otvor
Do přední stěny vyřežeme vletový otvor podle druhu ptáků, kterým je budka určená, viz tabulka níže.
5. Připravíme si střechu.
Ta naše je z odřezků voděodolné překližky. Střechu je dobré oplechovat, případně překrýt jiným materiálem odolným proti vodě.
6. Umístění budky
Budku byste měli umístit na zdravý strom bez spodních větví, aby k budce neměli snadný přístup predátoři ani lidé. Vhodné je proto 1 m pod budkou umístit plechový límec nebo větve šípkové růže či akátu. Zavěsit ji můžete přibitím zadní desky o kmen stromu.
Druhá možnost je přivázat ji lanem nebo drátem o strom. Drát by neměl být natěsno, proto je dobré mezeru vyplnit hůlkami. Ty postupně uhnijí a drát se do stromu nezaryje. Budka by měla být mírně nakloněna dopředu. Orientovaná by měla být otvorem směrem na méně deštivou a větrnou stranu. Nejvhodnější období na vyvěšení budky je podzim a zima.